"cationiza" meaning in All languages combined

See cationiza on Wiktionary

Verb [Romanian]

Etymology: From cation + -iza. Etymology templates: {{af|ro|cation|-iza}} cation + -iza Head templates: {{ro-verb|cationizează|cationizat}} a cationiza (third-person singular present cationizează, past participle cationizat) 1st conjugation Inflection templates: {{ro-conj-a-ez}} Forms: a cationiza 1st conjugation [canonical], cationizează [present, singular, third-person], cationizat [participle, past], conjugation-1 [table-tags], a cationiza [infinitive], cationizând [gerund], cationizat [participle, past], cationizez [first-person, indicative, present, singular], cationizezi [indicative, present, second-person, singular], cationizează [indicative, present, singular, third-person], cationizăm [first-person, indicative, plural, present], cationizați [indicative, plural, present, second-person], cationizează [indicative, plural, present, third-person], cationizam [first-person, imperfect, indicative, singular], cationizai [imperfect, indicative, second-person, singular], cationiza [imperfect, indicative, singular, third-person], cationizam [first-person, imperfect, indicative, plural], cationizați [imperfect, indicative, plural, second-person], cationizau [imperfect, indicative, plural, third-person], cationizai [first-person, indicative, perfect, singular], cationizași [indicative, perfect, second-person, singular], cationiză [indicative, perfect, singular, third-person], cationizarăm [first-person, indicative, perfect, plural], cationizarăți [indicative, perfect, plural, second-person], cationizară [indicative, perfect, plural, third-person], cationizasem [first-person, indicative, pluperfect, singular], cationizaseși [indicative, pluperfect, second-person, singular], cationizase [indicative, pluperfect, singular, third-person], cationizaserăm [first-person, indicative, pluperfect, plural], cationizaserăți [indicative, pluperfect, plural, second-person], cationizaseră [indicative, pluperfect, plural, third-person], să cationizez [first-person, present, singular, subjunctive], să cationizezi [present, second-person, singular, subjunctive], să cationizeze [present, singular, subjunctive, third-person], să cationizăm [first-person, plural, present, subjunctive], să cationizați [plural, present, second-person, subjunctive], să cationizeze [plural, present, subjunctive, third-person], cationizează [imperative, second-person, singular], cationizați [imperative, plural, second-person], nu cationiza [imperative, negative, second-person, singular], nu cationizați [imperative, negative, plural, second-person]
  1. to cationize
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "cation",
        "3": "-iza"
      },
      "expansion": "cation + -iza",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From cation + -iza.",
  "forms": [
    {
      "form": "a cationiza 1st conjugation",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizat",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-a-ez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a cationiza",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizând",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationiza",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizași",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationiză",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizarăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizarăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizară",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizasem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu cationiza",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cationizează",
        "2": "cationizat"
      },
      "expansion": "a cationiza (third-person singular present cationizează, past participle cationizat) 1st conjugation",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-conj-a-ez"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian terms suffixed with -iza",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian verbs in 1st conjugation",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian verbs with subjunctive not given",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to cationize"
      ],
      "id": "en-cationiza-ro-verb-3vtAIVNA",
      "links": [
        [
          "cationize",
          "cationize"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "cationiza"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "cation",
        "3": "-iza"
      },
      "expansion": "cation + -iza",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From cation + -iza.",
  "forms": [
    {
      "form": "a cationiza 1st conjugation",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizat",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-a-ez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a cationiza",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizând",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationiza",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizași",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationiză",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizarăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizarăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizară",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizasem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizaseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să cationizeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu cationiza",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu cationizați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cationizează",
        "2": "cationizat"
      },
      "expansion": "a cationiza (third-person singular present cationizează, past participle cationizat) 1st conjugation",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-conj-a-ez"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Romanian entries with incorrect language header",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian terms suffixed with -iza",
        "Romanian verbs",
        "Romanian verbs in 1st conjugation",
        "Romanian verbs with subjunctive not given"
      ],
      "glosses": [
        "to cationize"
      ],
      "links": [
        [
          "cationize",
          "cationize"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "cationiza"
}

Download raw JSONL data for cationiza meaning in All languages combined (5.2kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.